Διαβούλευση με θέμα τη στρατηγική της Περιφέρειας για την προσαρμογή στην κλιματική αλλαγή
21 Ιουνίου 2019
ΠΑΜΕ Εκπαιδευτικών: θετική εξέλιξη για το Μουσικό σχολείο, αλλά…

Δύο ασημένια μετάλλια έφερε στη Λέσβο από την Κίνα αθλητής του Κουνγκ Φου σε παγκόσμιο πρωτάθλημα

Μοιράσου το άρθρο:

Το 8ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Γουσου Κουνγκ Φου, πραγματοποιήθηκε στις   14/6 – 19/6/2019  στην πόλη Emeishan της Κίνας . Από την Ακαδημία Κουνγκ Φου Βορείου Αιγαίου, ως μέλος της ελληνικής αποστολής συμμετείχε ο αθλητής Νησιώτης Νικόλαος, ο οποίος κατέκτησε την 2η θέση (Αργυρό μετάλλιο), στην κατηγορία παραδοσιακά μακριά όπλα Χουνγκ Γκουν (Παραδοσιακό κινέζικο κοντάρι νότιας προέλευσης) και τη 2η θέση (Αργυρό μετάλλιο), στην κατηγορία Ναν Τσουαν (Παραδοσιακή Νότια γροθιά).  Οι κατηγορίες ήταν πολύ μεγάλες 26 αθλητών, ο Νίκος έχασε την πρώτη θέση από ένα Ταϊβανέζο αθλητή με 0,01 διαφορά 8,67 με 8,66. Η Ακαδημία Κουνγκ Φου Βορείου Αιγαίου, συγχαίρει τον αθλητή της και τον προπονητή Βατζάκα Γεώργιο γι’ αυτήν τη διάκριση.